Czym jest decoupage

Życie w szybkim tempie, stres i natłok obowiązków, a także przesyt technologią, sprawia, że coraz więcej osób szuka bardziej wyszukanych od oglądania seriali, czy surfowania po internecie sposobów relaksu i spędzania czasu wolnego. Dla jednych może być to wieczór z książką, joga, albo spacer. Inni natomiast chętnie sięgają po różnego rodzaju prace manualne, które pomagają oderwać myśli, skupić się na danym zadaniu i wyciszyć. Układanie puzzli, wyszywanie, haft diamentowy, malowanie po numerach, a także decoupage mogą być świetnym sposobem na spokojną rozrywkę, dającą chwilę wytchnienia oraz pobudzającą drzemiącą w nas kreatywność.

Co to jest technika decoupage?

Decoupage to inaczej metoda „serwetkowa”. Choć wydaje się to dość zaskakujące, to właśnie serwetki stanowią podstawę tego typu dekoracji. Na wybranej powierzchni za pomocą kleju i cienkich papierowych warstw tworzy się piękne i oryginalne wzory i zdobienia. Wykorzystuje się ją zazwyczaj do tworzenia i ozdabiania takich przedmiotów jak wazony, doniczki, pudełka, szkatułki, butelki, różnego rodzaju podkładki, podstawki i tace, abażury, figurki, biżuterię, świąteczne bombki. Samo słowo „decoupage” oznacza wycinanie i wywodzi się z języka francuskiego.Sprawdź akcesoria do decoupage

Co sprawia, że coraz więcej osób sięga po decoupage?

Taki sposób zdobienia przedmiotów jest chętnie wybierany przez wiele osób i nie ma się co temu dziwić. Nie dość, że prezentuje się niezwykle uroczo i oryginalnie, to nie wymaga przy tym specjalnego przygotowania, przeszkolenia, ani nawet szczególnych zdolności plastycznych. Nie jest także szczególnie wymagającym hobby w odniesieniu do kwestii finansowych – wymaga jedynie kilku akcesoriów, zatem każdy może spróbować takiego sposobu na relaks bez konieczności inwestowania sporych nakładów pieniężnych. Decoupage pobudza kreatywność, pozwala stworzyć coś wyjątkowego, co świetnie odnajdzie się w aranżacjach wnętrz, a dodatkowo może posłużyć za niepowtarzalny i unikatowy prezent „od serca”. Dzięki tej technice można także nadać całkiem nowe życie posiadanym już przedmiotom, odmienić ich wygląd i sprawić, że na nowo będą cieszyły nasze oczy i stanowiły wspaniałą ozdobę w naszym domu.

Decoupage sposobem na własny biznes?

Różnego rodzaju rękodzieła to świetny sposób nie tylko na relaks w domowym zaciszu, ale i na własny biznes! Coraz więcej osób docenia przedmioty i dekoracje wykonane własnoręcznie, a nie takie produkowane masowo i na dużą skale. Rzeczy, które posiadają w sobie duszę, pewnego rodzaju magię, zyskują uznanie, gdyż są niepowtarzalne i naprawdę wyjątkowe. Również zajmując się techniką decoupage można spróbować zyskać szersze uznanie i grono odbiorców, sprzedawać wykonane przez siebie przedmioty, a tym samym połączyć swoje hobby z pracą.

Technika serwetkowa w modzie?

Co ciekawe, ta technika przenika także do mody. Istnieją bowiem metody na tworzenie projektów decoupage także na tkaninach. Dużą popularnością cieszą się tego typu dodatki – torby płócienne, biżuteria, zawieszki, etui na telefon, etui na okulary, ozdoby do włosów. Takie drobne, bardzo oryginalne i przyciągające wzrok elementy świetnie uzupełnią zarówno codzienne stylizacje damskie, jak i takie na większe lub wieczorne wyjścia - zobacz stylizacje damskie z mybaze.com. Duże uznanie zyskują także zdobione w ten sposób wieszaki, które przepięknie eksponują ubrania na przykład podczas sesji zdjęciowych, czy ważnych wydarzeń typu ślub.

Zestaw dla początkujących

W profesjonalnych sklepach plastycznych, a nawet dedykowanych typowo decoupage, znajdziemy wiele potrzebnych i przydanych akcesoriów, a także pięknych dodatków i dodatkowych elementów dekoracyjnych, dzięki którym nasze projekty staną się jedyne w swoim rodzaju, a radość tworzenia swoich własnych, unikatowych dzieł będzie przeogromna. Przede wszystkim musimy zaopatrzyć się w specjalny klej do decoupage, czyli tak zwany klej wodny. Zdecydowanie przyda nam się także jeden, a najlepiej kilka precyzyjnych i miękkich pędzelków, zestaw różnych papierowych serwetek z wybranymi przez nas motywami i wzorami, farby akrylowe, w tym jasna farba służąca jako baza, lakier nawierzchniowy.